Udostępnij wpis

Gmina Świebodzice mając na uwadze możliwość zmniejszenia swojego śladu węglowego inwestuje w pojazdy elektryczne. Na początku listopada br. flota pojazdów dolnośląskiej spółki komunalnej ZGK Świebodzice powiększyła się o elektryczną śmieciarkę Renault Trucks D Wide Z.E. Ten w 100% elektryczny pojazd jest też pierwszym zarejestrowanym w Polsce elektrycznym samochodem ciężarowym, a miasto Świebodzice dołączyło do grona Pionierów Elektromobilności.

Zgodnie z założeniami Programu Rozwoju Elektromobilności, samorządy dążą do zrównoważonego rozwoju transportu komunalnego i tym samym do zmniejszenia liczby pojazdów z napędem konwencjonalnym w miejskich flotach. Włodarze Świebodzic wybrali w 100% elektryczny model Renault Trucks D Wide Z.E. z zabudową komunalną, który już teraz można podejrzeć w codziennej pracy na ulicach miasta.
„Odbieramy cztery jednostki elektryczne, wśród nich samochód Renault Trucks, pierwszą w Polsce śmieciarkę przekazaną spółce komunalnej i tym samym pokazujemy młodemu pokoleniu, naszemu społeczeństwu, że potrafimy dbać o nasze środowisko, o naszą przyszłość. Elektromobilność to przyszłość, od której nie ma odwrotu. Taki sprzęt powinien jeździć w każdej gminie. Cieszę się, że mogę pochwalić się tymi inwestycjami” – powiedział Paweł Ozga, Burmistrz Miasta Świebodzice dodając, że niskoemisyjne pojazdy zakupiono z dofinansowania w ramach rządowego funduszu Polski Ład.

Podczas przekazania symbolicznego klucza do całkowicie elektrycznego modelu Renault Trucks obecny był również Ireneusz Zyska, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, który w swoim wystąpieniu podkreślił jak bardzo ważna dla miasta jest to inwestycja, gdyż niskoemisyjne pojazdy będą służyły mieszkańcom wypełniając swoje zadanie, ale i przyczynią się do poprawy jakości powietrza w mieście.

Podczas przekazania symbolicznego klucza do całkowicie elektrycznego modelu Renault Trucks obecni byli: (od lewej) Stanisław Kapuściński – regionalny kierownik sprzedaży SLT Group, Paweł Ozga – Burmistrz Miasta Świebodzice, Ireneusz Zyska – sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, Sławomir Lewandowski – prezes SLT Group, Grzegorz Pasiński – area sales manager Renault Trucks Polska, Marcin Majak – dyrektor sprzedaży Renault Trucks Polska.

Krok w przyszłość

Pan Ireneusz Zyska, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, który w swoim wystąpieniu podkreślił jak bardzo ważna dla miasta jest to inwestycja, gdyż niskoemisyjne pojazdy będą służyły mieszkańcom wypełniając swoje zadanie, ale i przyczynią się do poprawy jakości powietrza w mieście.