Udostępnij wpis

Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do kilkudziesięciu wypadków. Z reguły pierwsi na miejscu zdarzenia są strażacy.

To oni muszą wiedzieć, w którym miejscu przeciąć kabinę pojazdu ciężarowego, by wydostać z niej uwięzionego kierowcę oraz w jaki sposób postępować z pojazdami wyposażonymi w napęd elektryczny. M.in. właśnie te zagadnienia były poruszane podczas szkolenia Volvo Trucks dla straży pożarnej.

Jedną z głównych wartości Volvo Trucks jest bezpieczeństwo. Na co dzień przy produkcji pojazdów ciężarowych dbamy, aby ich konstrukcja zapewniła najwyższy poziom bezpieczeństwa kierowcom oraz pozostałym użytkownikom dróg. W zeszłym tygodniu zaprosiliśmy strażaków z Państwowej Straży Pożarnej na szkolenie do naszego autoryzowanego serwisu w Młochowie. Tym razem szkolenie było związane z rozwojem elektromobilności. Jako lider sprzedaży tego typu pojazdów w naszym kraju chcemy również poszerzać wiedzę służb, które będą miały na co dzień styczność z takimi pojazdami na naszych drogach.

Przy obecnym tempie przejścia kolejnych firm na pojazdy elektryczne wierzymy, że takie szkolenia przyczynią się jeszcze bardziej do poprawy bezpieczeństwa. Zaawansowane systemy, użyte przy budowie pojazdów elektrycznych wymagają od służb ratowniczych ciągłego doskonalenia. Volvo Trucks dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie ze służbami Państwowej Straży Pożarnej.

Spotkanie odbyło się w szkole serwisowej w podwarszawskim Młochowie. Podczas zajęć uczestnicy mogli przyjrzeć się z bliska pojazdowi Volvo FL Electric oraz poznać jego budowę.

Wśród podejmowanych tematów na części teoretycznej znalazły się m.in.:
 – budowa elektrycznych pojazdów ciężarowych,

– szczegółowe informacje na temat instalacji elektrycznej w elektrycznym pojeździe ciężarowym,

– procedury bezpieczeństwa przy obsłudze i w razie awarii pojazdu elektrycznego,

– bezpieczne przechowywanie akumulatorów trakcyjnych,

– instrukcja postępowania z elektrycznymi pojazdami ciężarowymi dla służb bezpieczeństwa,

– wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami szkolenia oraz prowadzącym szkolenie.

Po szkoleniu uczestnicy przekażą wiedzę swoim kolegom, zarówno z jednostek PSP, jak i z jednostek OSP.

Szkolenie dla strażaków wpisuje się w program Volvo Trucks 4Poland – Wspieramy Polski Transport. Jego celem jest odnowienie i unowocześnienie krajowego taboru drogowego. Volvo Trucks chce, by transport lokalny był jeszcze bardziej efektywny i rentowny.

Przypomnijmy, program 4Poland, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na czterech głównych filarach:

gotowe rozwiązania transportowe – specyfikacje pojazdów dostosowane do lokalnych potrzeb transportowych, dedykowane usługi serwisowe, elastyczne finansowanie oraz ubezpieczenie, działania na rzecz lokalnych społeczności, organizacji i stowarzyszeń branżowych.